ÚVOD
NOVINKY
PSI
FENKY
ŠTĚŇATA
GALERIE
O NÁS
O BASSETECH
HISTORIE
ROZHODČÍ
REPORTY
KONTAKT
ODKAZY
S láskou ke psům se Iva už asi narodila. Vlastního psa si kvůli studiím pořídit nemohla, a tak využila každé příležitosti být s nimi. Velkým svátkem byla každoroční návštěva tehdy jediné mezinárodní výstavy v Brně, která se konala vždy na začátku prázdnin. Vyzbrojena fotoaprátem chodila mezi výstavními kruhy a fotila. Mezi všemi psími plemeny si oblíbila právě basety.


VLEVO: Na studiích zahradní architektury v Lednici na Moravě Ivu doprovázel zámecký baset Brit z Plumperka, který patřil kastelánce paní Ivě Holáskové.
VPRAVO: Promoce 1985. Mezi první gratulanty patřily basetky ing.Václava Jedličky z Blučiny.Na začátku byl sen - sen o chovu krásných basetů. Vyvinuli jsme značné úsilí, abychom se o basetech dozvěděli co nejvíc. Získali jsme první kontakty a literaturu z ciziny a později se rozhodli dovézt baseta "ze Západu", protože v socialistickém Československu sice plemeno bylo populární, ale kvůli omezeným možnostem mít volný kontakt do ciziny, plemeno potřebovalo nutně osvěžit krev.1988: IVA SE SVÝMI ÚPLNĚ PRVNÍMI BASETY – VPRAVO FENA ARABELA OLIVER, VLEVO ŠTĚNĚ BARNABASCH VON DER KATZENKLAUSE, IMPORT RAKOUSKO


Jak bude vidět z obrázků na této straně,
každý rok přibyl do naší rodiny nový člen:
1986 - Arabela Oliver
1987 - syn Jan
1988 - Barnabasch v.d. Katzenklause
1989 - dcera Eva
1990 - Berta Burke
1991 - Benoit´s Twyla Tanyana
a tím naše historie zdaleka nekončí....ROK 1986: ARABELA OLIVER


Před pádem "železné opony" jsme sbírali své první zkušenosti a znalosti. Teoreticky jsme se vybavili více než dobře - pracně sháněná zahraniční literatura o bassetech a první kontakty s chovateli plemene nás ujistily, že výběr štěněte nenecháme náhodě.V rozhodování nám pomáhala tehdejší poradkyně chovu paní L.Zatloukalová z Radotína. Rozhodli jsme se pro štěně ihned po svatbě, a tak do Závidkovic přijela v červenci 1986 úplně první fena basseta. Byla to tricolorní Arabela Oliver (nar.1986). Pocházela z českého chovu po rakouské matce a polském otci. Na ní jsme získávali své úplně první praktické zkušenosti - výživou počínaje a výcvikem na barvářské zkoušky honičů konče. Bára byla na svou dobu mohutná, s výraznou hlavou a pigmentací, neměla však korektní přední nohy, a proto jsme se nakonec rozhodli na ní chov nezakládat.

Ani druhý pes, Barnabasch v.d.Katzenklause (nar.1988), dovezený z Rakouska, neměl ideální postoj předních nohou, byl však zajímavý svým rodokmenem. Z otcovy strany přinášel americkou krevní linii Tal-E-Ho´s , která byla v té době v Evropě velmi ceněná.
ROK 1988: ARABELA OLIVER, MALÝ BARNABASCH V.D. KATZENHKLAUSE A SYN JAN

ROK 1988: BARNABASCH V.D. KATZENHKLAUSE A SYN JAN

ROK 1989: ARABELA OLIVER A BARNABASCH V.D. KATZENHKLAUSE

A rodinka je kompletní... alespoň do nového roku 1990!

BARNABASCH V.D. KATZENHKLAUSE

1990 - BARNABASCH V.D. KATZENHKLAUSE


Naše snaha o udržení krevní linie Tal-E-Ho´s nás vedla k přesvědčení, že si musíme pořídit k Barnabášovi fenu - dceru psa Leu v.Herzogtum Juelich, který nesl tuto linii a působil značnou měrou v polském a (tehdy) československém chovu. Tak se nám počátkem 90.let podařilo zakoupit fenu Berta Burke (nar. 1988). Berta již značně odpovídala našim představám o bassetovi - také to potvrdila svými úspěchy na výstavách. K naší smůle se nám však nepodařilo na ní odchovat jediné štěně!

1990 - BERTA BURKE

1991 - BERTA BURKE - výborná 1, CAC ve třídě pracovní v konkurenci 9ti fen (rozhodčí D.Poláková) na první klubové výstavě bassetklubu v Praze.

1991 - BERTA BURKE A SYN HONZA / BERTA BURKE - NA MEZINÁRODNÍ VÝSTAVĚ V BRNĚ V ŘÍJNU 1991 ZÍSKALA BERTA V SILNÉ MEZINÁRODNÍ KONKURENCI OD SPECIALISTY NA BASETY PANA K.H.LUXE Z NĚMECKA (CHS LA MANZANERA, TEHDEJŠÍ PORADCE CHOVU V NĚMECKU) TITULY NEJVYŠŠÍ:Výborná 1, CAC, CACIB, VÍTĚZ BRNA A VÍTĚZ PLEMENE - A ASI ÚPLNĚ POPRVÉ V HISTORII PLEMENE V TEHDEJŠÍM ČESKOSLOVENSKU I TITUL NEJKRÁSNĚJŠÍHO HONIČE NA ODPOLEDNÍ PŘEHLÍDCE.


Štěstí se na nás usmálo až na sklonku roku 1991, když jsme se mohli radovat z nového štěňátka - fenky z Dánska Benoit´s Twyla Tanyana (chov. Anne-Therese a René Bendtsen, Dánsko). S ní se začala psát nová kapitola našeho chovu.


Benoit's Twyla Tanyana se svými chovateli - Anne-Therese a René Bendtsen.

Benoit's Twyla Tanyana ve svém novém domově, 1991


V tomto období se Iva podílela na založení Bassetklubu a stala se členkou jeho prvního výboru. Od roku 1991 celkem 15 let připravovala 4x ročně klubový zpravodaj Basset telegraf, podklady pro všechny klubové a speciální výstavy (katalogy, posudkové listy...).


UDÁLOSTI ROKU 1992 >>>

Webdesign pro chovatele, vizitky, grafické koláže a focení psů


bassethound basset basethound baset černohubová dog handling profesionální psí handler professional dog handler braque d'auvergne auvergnéský ohař auvergne pointing dog breeder puppies štěňata welpen