ÚVOD
NOVINKY
PSI
FENKY
ŠTĚŇATA
GALERIE
O NÁS
O BASSETECH
HISTORIE
ROZHODČÍ
REPORTY
KONTAKT
ODKAZY


Prvního baseta jsme si pořídili v roce 1986. Již tehdy byla Iva aktivním členem Klubu chovatelů honičů, který řídil chov basetů v Československu. V roce 1991 se pak stala zakládající členkou Basset klubu, členkou jeho prvního výboru a po dlouhých 15 let působila jako redaktorka klubového čtvrtletníku Basset-telegraf a v roce 2000 byla šéfredaktorkou velkého klubového almanachu, který Basset klub ČR vydal ke svému 10.výročí založení. Iva se dále podílela na plánování a organizaci klubových a speciálních výstav a zúročila zde svoje kontakty do zahraničí. Založila myšlenku bassetiády, tj. setkání basetů a jejich obdivovatelů s cílem pobavit se v klání v neobvyklých psích disciplínách. Iniciovala uspořádání chovatelských seminářů se zahraničními lektory – v roce 1999 při speciální výstavě na Lipnici n.S. a v roce 2010 o změnách v plemenném standardu v Brandýse n.L.

Iva se svými bassety v roce 2010.

V roce 1998 vyšla v nakladatelství Dona Ivy knížka "Baset", která je první a zatím jedinou originální českou monografií o plemeni. V roce 2001 Iva úspěšně složila zkoušky na rozhodčího exteriéru plemene bassethound a od té doby posuzuje v ČR i v cizině - a stále si rozšiřuje kvalifikaci na další plemena honičů a barvářů. Díky tomu si neustále rozšiřuje své znalosti německé a anglické kynologické terminologie.


Iva je zakládajícím členem Basset klubu ČR, jednatelkou Klubu chovatelů honičů a členem rakouského (ÖBLC), německého (BHC, předtím BHF) klubu a anglického Basset Hound Clubu.


Chovatelská stanice Bohemia Horrido byla založena roku 1992. V začátcích nám velmi pomohli paní Wilma Drömont, majitelka nejstarší chovatelské stanice v Německu (CHS v.Herzogtum Jülich), pan Manfred Sons (CHS Of my sweet home), a v neposlední řadě naši dánští přátelé, Anne-Therese Borch a René Bendtsen (CHS Benoit´s). Díky jim se nám podařilo začít chov na úplně nových jedincích, kteří se od r.1993 výrazně uplatnili na zlepšení chovu v celé České republice. Byli to jmenovitě psi šampióni Atilla Bohemia Horrido (1992-2002) a Dino Bohemia Horrido (1994-2003).

V roce 2007 se naše smečka rozšířila o nové plemeno - auvergnéského ohaře. Fenku Jazz od Smutné říčky alias "Packu" si pořídila naše dcera Eva a několik let společně objížděly výstavy doslova po celé Evropě a také společně dojížděly na fakultu architektury VUT do Brna. Jazz se pyšnila několika světovými i evropskými tituly a šampionáty mnoha evropských zemí. Zejména její druhý vrh - B, se velmi prosadil na výstavách tak na loveckých zkouškách. Z tohoto vrhu jsme si nechali doma psa Bollingera, kterému bohužel zdravotní problémy v ranném věku neumožnily plně rozvinout jeho nervový systém a ačkoliv se nyní těší dobrému zdraví, nebyl nikdy uchovněn a další rozšíření smečky zástupci tohoto plemene zatím neplánujeme.


Světová výstava Leipzig v roce 2017, zleva: Eva a Iva Černohubová, EW BISS Calvin Klein Bohemia Horrido, čerstvá reservní Světová vítězka 2017 Ch. Bassetterre Zara Sophie a čerstvá Světová vítězka veteránů Ynes Bohemia Horrido.

Dalším mezníkem pro náš chov nastal byl rok 2018, kdy byla chovatelská stanice oficiálně předána naší dceři Evě. Ten samý rok v květnu přivedla na svět Bassetterre Zara Sophie "Emička" 9 tmavých štěňat, jejich otcem je americká žijící legenda - dvojnásobný vítěz US Nationals By-U-Cal's Monkey On The Bayou. Jednalo se o inseminaci mraženým semenem dovezeného z USA.

Basseti Bohemia Horrido jsou známí z výstavních kruhů, i když nejsou příliš početní. Mnozí z našich basetů v minulosti i současnosti složili pod vedením manžela Ivy, Františka, úspěšně lovecké zkoušky – barvářské zkoušky honičů, někteří z nich dokonce s titulem CACT.

Na přípravě a zejména pak na předvedení našich psů na výstavách má v posledních letech velké zásluhy dcera Eva. Eva své zkušenosti získala nejenom doma, ale i letními pracovními stážemi v dánské CHS Bobass našich přátel Bodil a Gerta Bossenových a v roce 2015 také v anglické chovatelské stanici Switherland (Phil Freer & Marita Rodgers). Své první zkušenosti ale nabyla předváděním našich basetů (zejména psa šampióna Velveta Bohemia Horrido) v soutěži mladých vystavovatelů zvané Junior Handling. V letech 2000 až 2007 byla s basetem v této soutěži naprosto ojedinělá. Baset totiž nepatří mezi plemena, která mají v takových soutěžích úspěch, protože jejich výcvik vyžaduje nejenom důslednost, ale i důvtip – a je stálou výzvou. Přesto dosáhla pozoruhodných výsledků - a pilná práce na sobě i předváděných psech jí přináší nyní své ovoce ve výstavních kruzích.

Abychom mohli se svými psy cestovat po celé Evropě, patří zde poděkovat synovi Honzovi, který se v naší nepřítomnosti ochotně stará o celou zbylou smečku doma v Závidkovicích.Vlastní chov máme nevelký, vždy pouze jeden až dva vrhy ročně. Naši baseti měli a mají úspěchy na výstavách u nás i v cizině, o čemž svědčí bezpočet titulů šampionů českých, mezinárodních i sousedních zemí. Spíše než počet titulů a touhu po vítězství máme na zřeteli udržení takových plemenných znaků, které nedegradují baseta do role kožatého monstra s podivnou kostrou, u nějž lze pochybovat o jeho původním poslání loveckého psa. I my milujeme basetí melancholický pohled, rádi se zaboříme do jeho volné kůže kolem krku a polaskáme jeho předlouhé sametové uši. Snažíme se odchovávat takové basety, aby jim volná kůže nezakrývala rozhled po světě a nekomplikovala jim pohyb v přírodním terénu, který tolik – jako každý jiný pes - milují.


Naši psi žijí v psinci, během celého dne mají k dispozici velkou zahradu a jsou v častém kontaktu se členy naší rodiny. Svůj domov si hájí společně před kolemjdoucími - a udivují je svým hlubokým štěkotem, který se rozléhá do dáli - Děkujeme všem svým sousedům za jejich toleranci.S velkou péčí a láskou vychováváme štěňata. Štěňata máme umístěna vždy od narození doma a vtiskujeme jim člověčí lásku a péči. Až když jsou větší, jdou ven, aby poznaly, co je to tráva, slunce, ale i vítr i déšť, před kterými se ovšem mají kde ukrýt. Pod naším dozorem získávají první zkušenosti s ostatními našimi psy, a tak do nových domovů odcházejí naprosto socializována a s důvěrou, že každý člověk a pes je jejich přítel.


Každý z našich psů i odchovů má u nás místo nejenom v psinci, ale i v srdci. Velkou radost máme, když se k nám hlásí majitelé našich štěňat i poté, co z nich vyrostou dospělí psi - a největší satisfakcí je nám, když se po letech s nimi strávených rozhodnou si pořídit opět štěně od nás.


Pro representaci plemene a zkvalitnění chovu neváháme cestovat i stovky kilometrů. Díky psům jsme získali mnoho přátel v Česku i cizině. Mnozí z nich se stali skutečnými přáteli na celý život. Těšíme se, že na svých cestách, reálných i obrazně myšlených, poznáme další skvělé lidi i země.


Život bez psů by byl asi jednodušší, ale nebyl by tak bohatý a krásný!

 Webové stránky pro chovatele, návrhy vizitek, reklama pro vrhy a krycí psy, focení psích výstav


free counters
bassethound basset basethound baset černohubová dog handling profesionální psí handler professional dog handler braque d'auvergne auvergnéský ohař auvergne pointing dog breeder puppies štěňata welpen